Przejdź do głównej treści

Darmowa dostawa od 1000 zł.

polski zł
polski zł
Produkty w koszyku: 0. Zobacz szczegóły
Jak wybrać kurtkę zimową w góry? Poradnik dla wspinaczy i turystów – rodzaje, materiały i cechy, na które warto zwrócić uwagę.

Jak wybrać kurtkę zimową w góry? Poradnik dla wspinaczy i turystów – rodzaje, materiały i cechy, na które warto zwrócić uwagę

Zimą w górach kurtka nie jest dodatkiem do zestawu. To element, który decyduje, czy po trzech godzinach na grani jeszcze myślisz trzeźwo, czy tylko marzysz o zejściu. Problem w tym, że sklepowe półki i karty produktów mówią językiem, którego początkujący nie zna: cuin, denier, mm H₂O, RET. Do tego dochodzą marketingowe „temperatury komfortu”, które niewiele znaczą.

Ten poradnik prowadzi od decyzji do zakupu. Najpierw ustalisz, czego naprawdę potrzebujesz. Potem poznasz typy kurtek i parametry, które warto czytać. Na końcu sprawdzisz kurtkę w sklepie pięcioma prostymi testami. W Rockhunters doradzają praktykujący wspinacze, więc jeśli po lekturze zostaną ci wątpliwości, możesz dopytać o konkretny model i warunki, w jakich będziesz go używać.

TL;DR Nie ma jednej kurtki zimowej na wszystko. Dobór zależy od aktywności, warunków i tego, jaką rolę kurtka ma pełnić w systemie warstw. Kolejność decyzji jest zawsze taka sama: aktywność, potem warunki, potem system warstw, na końcu parametry z metki. Puch i syntetyk rozstrzyga zachowanie w wilgoci, a nie samo „ciepło”. Puch wygrywa na suchym mrozie, syntetyk gdy jest mokro i długo. W karcie produktu czytaj cztery rzeczy: denier tkaniny, wodoodporność w mm H₂O, gramaturę izolacji i fill weight. Reszta to zwykle marketing. Budżetowy start da się złożyć sensownie: hybrydowa kurtka Milo Nafo kosztuje 329 zł, polar Milo Abene 219 zł, obie ważą około 500 g. Doradztwo w Rockhunters pomoże dobrać do nich resztę warstw.

Jak wybrać kurtkę zimową w góry — zacznij od pytania „co robię”, nie „co kupić”

Większość ludzi zaczyna od przeglądania ofert. To najkrótsza droga do kurtki, która leży w szafie, bo okazała się za ciepła na podejście albo za cienka na postój. Zacznij od czterech pytań.

Cztery pytania wyjściowe:

  1. Co robię? Turystyka jednodniowa, kilkudniowa z plecakiem, wspinaczka zimowa, alpinizm, praca na wysokości. Każda z tych aktywności inaczej obciąża kurtkę.
  2. Jak długo jestem na ekspozycji? Godzina na przełęczy i osiem godzin na ścianie to dwa różne problemy termiczne.
  3. Jaka jest wilgotność i opady? Suchy mróz w Tatrach w styczniu i mokra odwilż w Karkonoszach to nie ta sama zima.
  4. Co mam pod kurtką i na kurtce? Plecak, uprząż, kask, lonża. To one decydują o kroju i detalach.

Dlaczego ta kolejność oszczędza pieniądze? Bo parametry mają sens dopiero w kontekście. Kurtka z membraną 20 000 mm do spaceru po lesie to przepłacenie. Kurtka bez membrany na wielogodzinny deszcz ze śniegiem to zmarznięcie. Najpierw ustalasz zadanie, potem szukasz liczby, która je spełnia.

Kurtka to też nie samodzielny wynalazek, tylko jedna warstwa w systemie. Bielizna odprowadza pot, midlayer grzeje w ruchu, kurtka chroni od wiatru, śniegu i zimna na postoju. Jeśli kupisz jedną bardzo grubą kurtkę „na wszystko”, będziesz się w niej pocić w podejściu i marznąć po przystanku, bo mokra odzież pod spodem przestaje grzać.

Na co uważać na starcie:

  • Nie kupuj kurtki „na zapas ciepła”. Zbyt ciepła warstwa w ruchu oznacza pot, a pot oznacza zimno po zatrzymaniu.
  • Nie zakładaj, że droższa kurtka zawsze wygrywa. Często płacisz za niższą wagę i lepszą pakowność, a nie za cieplej.
  • Nie porównuj kurtek po jednej liczbie z metki. Ciepło bierze się z kombinacji izolacji, jej ilości i konstrukcji komór.

Rodzaje kurtek zimowych — hardshell, softshell, puch, syntetyk, hybryda

Pięć kategorii, które warto rozróżniać. Każda ma swoje miejsce i każda zawodzi, gdy użyjesz jej nie tam, gdzie trzeba.

Hardshell. Twarda skorupa z membraną, chroni przed wiatrem i opadami. Wygrywa wtedy, gdy pogoda jest nieprzewidywalna, a ty potrzebujesz pewnej ochrony od deszczu ze śniegiem. Nie jest właściwym wyborem jako jedyna warstwa zimą, bo sam z siebie prawie nie grzeje. Zwykle ma też mniej przyjemny dotyk i sztywniejszy krój.

Softshell. Elastyczna tkanina, oddycha lepiej niż membrana, daje komfort w ruchu. Świetnie sprawdza się na podejściach i w suchy, wietrzny dzień. Zawodzi przy długotrwałym opadzie, bo zwykle nie ma pełnej wodoodporności. To kurtka „do pracy”, nie „do przeczekania burzy”.

Puch. Najlepszy stosunek ciepła do wagi i najlepsza pakowność. Wygrywa na suchym mrozie, na postojach i w niskich temperaturach, gdzie liczy się każdy gram w plecaku. Nie jest właściwym wyborem tam, gdzie będziesz mokry przez wiele godzin, bo mokry puch traci zdolność izolowania powietrza.

Syntetyk. Ocieplina z włókien, która grzeje także wtedy, gdy zawilgotnieje. Wygrywa w mokrej zimie, przy intensywnym wysiłku i w warunkach, gdzie nie masz jak wysuszyć kurtki. Jest cięższy i mniej pakowny od puchu o podobnym cieple, a z czasem traci sprężystość, choć tempo tego spadku bywa różne i podawane orientacyjnie.

Hybryda. Kurtka łączy różne materiały w strefach: inne w korpusie, inne w rękawach czy pod pachami. Dzięki temu ciepło jest tam, gdzie trzeba, a wentylacja tam, gdzie się pocisz.

Czym jest kurtka hybrydowa? To kurtka, w której różne strefy ciała obsługują różne materiały lub rodzaje izolacji. Korpus zwykle dostaje cieplejszą ocieplinę, rękawy i boki lżejszą, bardziej przewiewną tkaninę. Efekt: mniej potu w ruchu, ciepło na postoju i niższa waga niż w kurtce jednorodnej.

Dobrym przykładem jest kurtka hybrydowa Milo Nafo z oferty Rockhunters. To kurtka hybrydowa za 329 zł, ważąca około 500 g w rozmiarze M. Łączy tkaninę zewnętrzną Gelanots® z wykończeniem DWR, ocieplinę WarmPro i elastyczny materiał Nanoqpile stretch. Ma zintegrowany kaptur, dwie kieszenie i mankiety z otworami na kciuki. To konstrukcja pomyślana na ruch, a nie na stanie w miejscu przy minus dwudziestu.

 
Kurtka męska techniczna hybrydowa Milo Nafo green
Kurtka męska techniczna hybrydowa Milo Nafo green

Hybrydowa kurtka 3w1 na skitouring i trekking – pikowany przód z Gelanots® z powłoką DWR, ocieplina WarmPro i elastyczny Nanoqpile, waży ok. 500 g.

329 zł  •  Zobacz produkt →
Typ Mocna strona Słabsza strona Kiedy wybrać
Hardshell Ochrona przed wiatrem i opadami Sam nie grzeje, sztywniejszy Zmienna pogoda, wiatr, deszcz ze śniegiem
Softshell Oddychalność i swoboda ruchu Słabszy przy długim opadzie Podejścia, suchy wietrzny dzień
Puch Najlepsze ciepło do wagi, pakowność Tracie izolacji po zamoknięciu Suchy mróz, postoje, wyprawy
Syntetyk Grzeje wilgotny Cięższy, mniej pakowny Mokra zima, intensywny wysiłek
Hybryda Ciepło w strefach, mniej potu Nie zastąpi skorupy w ulewie Ruch plus postoje, budżetowy uniwersał

Materiały i parametry — co realnie czytać w karcie produktu

Karta produktu bywa długa, ale liczy się kilka liczb. Naucz się ich czytać, a przestaniesz porównywać jabłka do gruszek.

Tkanina zewnętrzna: denier, mm H₂O, RET/MVTR, DWR bez PFC

Denier mówi, jak gruba jest nitka tkaniny. Orientacyjnie: 10–20D to tkaniny lekkie, świetne do pakowania, ale bardziej podatne na przetarcia. 30D i więcej to wytrzymalsze materiały, które zniosą kontakt z granitem, gałęziami i uprzężą. Do turystyki i wspinaczki zimowej zwykle lepszy jest kompromis w okolicach 30D niż wyścig o najniższą wagę.

Wodoodporność w mm H₂O to wysokość słupa wody, jaki tkanina wytrzymuje, zanim zacznie przeciekać. Progi orientacyjne: 10 000 mm wystarcza na śnieg i krótki opad, 15 000 mm to bezpieczny poziom na zimę w górach, 20 000 mm i więcej ma sens przy długiej ekspozycji na mokry śnieg i deszcz. Pamiętaj, że to parametr tkaniny, a nie gwarancja, że kurtka nie przemoknie. Dużo zależy od szwów, zamków i tego, jak dbasz o impregnację.

RET i MVTR opisują oddychalność, ale mierzą co innego. MVTR podaje, ile pary wodnej przechodzi przez tkaninę. RET mówi, jak bardzo tkanina stawia opór parze wodnej, więc tutaj niższa wartość jest lepsza. Producenci stosują różne metody, więc liczby z dwóch kart produktu nie zawsze da się zestawić wprost.

DWR to impregnacja powierzchniowa, dzięki której woda spływa po tkaninie zamiast ją nasączać. Coraz więcej kurtek ma DWR bez PFC, bo w Unii Europejskiej ograniczenia dotyczące substancji perfluorowanych wchodzą w życie etapami. Od kwietnia 2026 obowiązują unijne ograniczenia PFHxA w ramach REACH, a niektóre kraje, jak Francja czy Dania, wprowadziły własne przepisy wcześniej. Praktyczny wniosek dla kupującego: pytaj, czym jest impregnacja i jak ją odnowić, bo DWR zużywa się wraz z użytkowaniem i praniem.

Izolacja: fill power (EU vs US), fill weight, gramatura syntetyku (g/m²), stosunek puch/pierze

Fill power (cuin) mówi, jaką objętość zajmuje jednostka masy puchu. Wyższa wartość oznacza lepszą sprężystość i więcej powietrza w tej samej wadze. Tu jest jednak pułapka: 700 cuin zmierzone metodą europejską i 700 fill power zmierzone metodą amerykańską to nie ta sama liczba. Metodyki różnią się obciążeniem próbki w cylindrze, a znormalizowanego przelicznika nie ma. Dlatego metek z różnych rynków nie porównuj liczba do liczby.

Fill weight to masa puchu w kurtce, podawana w gramach. To ona, razem z jakością puchu i konstrukcją komór, decyduje o cieple. Orientacyjnie: 80–150 g to lekkie docieplacze, 150–250 g to kurtki uniwersalne, 250 g i więcej to konstrukcje wyprawowe.

Gramatura syntetyku podawana jest w g/m². Orientacyjnie: 60 g/m² to lekka warstwa na ruch, 100–133 g/m² to uniwersał, 170–200 g/m² to opcja zimowa. Wyższa gramatura nie przekłada się liniowo na ciepło, bo liczy się też rodzaj włókna i sposób ułożenia ociepliny.

Stosunek puchu do pierze opisuje czystość wypełnienia. 90/10 to bardzo dobry poziom, 80/20 jest typowy, a 50/50 oznacza produkt, który trudno nazwać puchowym. Puch kaczy rzadko przekracza 650–700 cuin, wyższe wartości to zwykle puch gęsi.

Konstrukcja komór: przeszywane vs box-wall vs hybryda — mostki termiczne

W kurtce puchowej puch siedzi w komorach. Jeśli tkaniny są przeszyte na wylot, w miejscu szwu nie ma izolacji. To właśnie mostek termiczny: cienka linia, przez którą ucieka ciepło. Konstrukcja box-wall daje komorom przestrzeń, więc puch pracuje na pełnej grubości i mostków nie ma, ale kurtka jest cięższa i bardziej pęczniała. Rozwiązania hybrydowe łączą oba podejścia: box-wall w korpusie, przeszycia w rękawach, gdzie straty ciepła są mniejsze.

Parametr Co oznacza Progi orientacyjne
Denier Grubość nitki tkaniny 10–20D lekkie, 30D+ wytrzymalsze
mm H₂O Wodoodporność tkaniny 10 000 / 15 000 / 20 000 mm
RET Opór dla pary wodnej (niżej = lepiej) porównuj tylko w obrębie jednej metodyki
Gramatura syntetyku Masa ociepliny na m² 60 / 100–133 / 170–200 g/m²
Fill weight Masa puchu w kurtce 80–150 / 150–250 / 250+ g
Fill power Sprężystość puchu 600 dobre, 750+ bardzo dobre, 800+ wysokie

Mit vs fakt: „wyższy cuin oznacza cieplejszą kurtkę”. Mit. Cuin opisuje jakość puchu, a nie jego ilość. Kurtka z 800 cuin i 60 g wypełnienia będzie chłodniejsza od kurtki z 650 cuin i 200 g puchu. Ciepło bierze się z ilości uwięzionego powietrza, czyli z połączenia fill weight, jakości puchu i konstrukcji komór.

Uwaga o „temperaturze komfortu”. Norma EN 13537, dziś znana jako ISO 23537, dotyczy śpiworów, nie kurtek. Dla kurtek nie ma znormalizowanej metody deklarowania temperatury komfortu, więc takie liczby w karcie produktu są danymi producenta i nie da się ich zweryfikować zewnętrznie. Traktuj je jako wskazówkę, nie jako obietnicę.

Cechy konstrukcyjne, które robią różnicę w górach

Detale decydują o tym, czy kurtka jest wygodna w ruchu, czy tylko dobrze wygląda na zdjęciu.

Checklista cech:

  • Kaptur dopasowany do kasku, z regulacją z tyłu i z przodu, najlepiej z usztywnionym daszkiem.
  • Klejone lub starannie uszczelnione szwy w miejscach narażonych na opad.
  • Zamki z osłonami, w tym zamek główny dwukierunkowy, żeby dało się rozpiąć od dołu pod uprzężą.
  • Kieszenie dostępne przy założonym plecaku i uprzężą, ustawione tak, by nie wchodziły pod pas biodrowy.
  • Mankiety z regulacją i ściągacze w pasie oraz przy dole kurtki.
  • Brak luźnych troków i elementów, które mogą się zaczepić o sprzęt.

Praca na wysokości. Tu kryteria się zmieniają. Liczy się widoczność, więc kolor i elementy odblaskowe mają realne znaczenie. Kaptur musi mieścić kask przemysłowy, a kieszenie nie mogą kolidować z uprzężą i lonżą. Kurtka powinna dać się założyć i zdjąć bez odpinania sprzętu, a żadne troki nie mogą wystawać w strefie zaczepienia. Jeśli pracujesz w ramach odzieży ochronnej, sprawdź, czy kurtka jest zgodna z wymaganiami, które dotyczą twojego stanowiska.

Jak sprawdzić kurtkę w sklepie — 5 testów krok po kroku

Kupujesz online? Poproś o te informacje sprzedawcę. Kupujesz stacjonarnie? Pięć minut testów powie ci więcej niż cała karta produktu.

  1. Rozprężanie po wyjęciu z worka. Wyjmij kurtkę i odłóż na dwie, trzy minuty. Dobry puch szybko odzyskuje objętość. Jeśli kurtka pozostaje płaska i zbita, izolacja mogła stracić sprężystość albo wypełnienia jest za mało.
  2. Przeszycia pod światło. Skieruj kurtkę w stronę lampy i popatrz na szwy pod światło. Prześwitujące linie to mostki termiczne. W kurtce puchowej sprawdź, czy puch rozłożył się równo, bez pustych stref.
  3. Kaptur z kaskiem. Załóż kask i naciągnij kaptur. Powinien zasłaniać kask bez wpychania go na oczy, a regulacja ma działać jedną ręką. Sprawdź, czy w kapturze da się obrócić głowę.
  4. Kieszenie z założoną uprzężą. Załóż uprząż i sprawdź, czy sięgasz do kieszeni bez rozpinania kurtki i czy nic nie wchodzi pod pas. To test, który najczęściej oblewa kurtka kupiona „na oko”.
  5. Mankiety i ściągacze. Zaciśnij mankiet na rękawiczce i sprawdź, czy nie zostaje szczelina. Pociągnij ściągacz dołu i oceń, czy kurtka nie podjeżdża przy podnoszeniu rąk.

Punkt kontrolny: jeśli po tych pięciu testach kurtka wymaga trzech kompromisów, szukaj dalej. Jeden kompromis jest normalny, zwłaszcza w budżecie. Trzy oznaczają, że kurtka nie jest dla ciebie.

System warstw w praktyce — 3 scenariusze

Teoria jest prosta. Poniżej trzy zestawy, które pokazują, jak to działa w terenie.

Turystyka zimowa, jednodniówka. Bielizna termoaktywna, cienki polar lub bluza, na to hybryda typu Milo Nafo, a w plecaku cienka skorupa na wiatr i opad. W ruchu idziesz bez skorupy, na postoju dokładasz. Taki zestaw wystarcza na większość dni w polskich górach.

Wspinaczka i alpinizm. Bielizna, midlayer, ocieplenie na postoje i skorupa na zewnątrz. Tu liczy się pakowność, bo wszystko jedzie w plecaku i na uprzęży. Hybryda sprawdza się jako warstwa na ruch, a na dłuższe stanie w miejscu potrzebna jest dodatkowa ocieplina.

Praca na wysokości. Bielizna, polar Milo Abene za 219 zł jako warstwa robocza, na to kurtka zewnętrzna dopasowana do kasku i uprzęży. Abene waży około 500 g i jest wykonany z materiału Nanoqpile 2, w którym 74% poliestru pochodzi z recyklingu. To warstwa, która grzeje w ruchu i nie ogranicza pracy rąk.

 
Kurtka polarowa męska Milo ABENE
Kurtka polarowa męska Milo ABENE

Polar z dzianiny Nanoqpile 2 (74% poliestru z recyklingu) o dobrych właściwościach termicznych i oddychających – lekka warstwa ocieplająca pod hardshell.

219 zł  •  Zobacz produkt →
Scenariusz Zestaw Kiedy wystarczy
Turystyka zimowa Bielizna + polar + hybryda + cienka skorupa Jednodniówki, umiarkowany mróz, brak długiego opadu
Wspinaczka i alpinizm Bielizna + midlayer + hybryda + ocieplina postojowa + skorupa Zmienna pogoda, długie postoje, wiatr
Praca na wysokości Bielizna + polar + kurtka pod kask i uprząż Praca w ruchu, niskie temperatury, widoczność

Dobór konkretnych warstw najlepiej skonsultować, bo dużo zależy od tego, jak się pocisz i jak długo jesteś w terenie. W Rockhunters możesz zapytać o zestaw pod swoją aktywność i budżet.

Najczęstsze błędy i jak je naprawić

Kupno „na zapas ciepła”. Objaw: pocisz się w podejściu, a po postoju marzniesz. Poprawka: zejdź o jedną klasę ciepła i dołóż warstwę na postój.

Porównywanie cuin z różnych rynków. Objaw: kurtka z „wyższym” cuin okazuje się chłodniejsza. Poprawka: porównuj fill weight i konstrukcję komór, a nie samą liczbę z metki.

Wiara w „temperaturę komfortu”. Objaw: kurtka „do minus piętnastu” zawodzi przy minus pięciu z wiatrem. Poprawka: traktuj deklarację jako marketing i oceniaj kurtkę po izolacji oraz detalach.

Za duża kurtka pod uprząż. Objaw: materiał się podwija, kieszenie uciekają pod pas, kurtka haczy o sprzęt. Poprawka: mierz kurtkę w uprzęży i sprawdź zakres ruchu rąk.

Pomijanie kaptura. Objaw: kaptur zsuwa się z kasku albo zasłania oczy. Poprawka: testuj kaptur z kaskiem, który naprawdę nosisz.

Brak pielęgnacji DWR. Objaw: tkanina nasącza się wodą i przestaje „perlić”. Poprawka: pierz kurtkę według metki, susz zgodnie z zaleceniem producenta i odnawiaj impregnację, gdy woda zaczyna wsiąkać.

Co dalej — kolejne kroki i kiedy wybrać inną drogę

Masz już kryteria. Teraz decyzja.

Drzewko decyzji:

  • Ograniczony budżet? Hybryda plus dobry midlayer. Milo Nafo za 329 zł i polar Abene za 219 zł to zestaw, który pokryje większość zimowych dni w polskich górach.
  • Dużo wilgoci i mokry śnieg? Syntetyk. Grzeje także wtedy, gdy zawilgotnieje.
  • Suchy mróz i długie postoje? Puch. Najlepsze ciepło do wagi i najmniejsza objętość w plecaku.
  • Praca na wysokości? Kurtka pod kask i uprząż, z myślą o widoczności i braku luźnych elementów.
  • Nie wiesz, co wybrać? Zapytaj o doradztwo w Rockhunters. Sklep działa od 2012 r. i doradzają w nim praktykujący wspinacze, którzy pomogą dobrać zestaw do twojej aktywności.

Co kupić najpierw? Zawsze warstwę, której brakuje ci najbardziej. Jeśli masz porządną skorupę, dołóż ocieplenie. Jeśli masz ciepłą kurtkę, ale mokrą od środka, zainwestuj w bieliznę i midlayer. Kiedy dopłacić? Wtedy, gdy zyskujesz coś mierzalnego: niższą wagę, lepszą pakowność albo wytrzymalszą tkaninę, która przetrwa kontakt ze skałą.

FAQ

Czy kurtka puchowa może zamoknąć? Tak. Puch chłonie wilgoć i wtedy traci zdolność uwięzienia powietrza, więc przestaje grzać. Dlatego kurtkę puchową nosi się pod skorupą i chroni przed opadem. Wersje z hydrofobową obróbką puchu radzą sobie lepiej z wilgocią, ale nie zastąpią syntetyku w naprawdę mokrych warunkach.

Jaki fill power na Tatry zimą? Nie ma jednej właściwej liczby. W praktyce liczy się fill weight i konstrukcja komór. Puch w okolicach 650–750 cuin to sensowny punkt wyjścia do zimowych warunków, ale kurtka z 200 g takiego puchu będzie cieplejsza niż lekka z 800 cuin i 60 g wypełnienia.

Czy 600 cuin wystarczy? Tak, jeśli kurtka ma odpowiednią ilość wypełnienia i dobrą konstrukcję. 600 cuin to poziom uznawany za dobry. Do suchych, mroźnych dni i umiarkowanego wysiłku wystarczy spokojnie.

Puch gęsi czy kaczy? Puch gęsi osiąga wyższe wartości sprężystości, często 800 cuin i więcej. Puch kaczy rzadko przekracza 650–700 cuin. W praktyce dobrze dobrany puch kaczy w większej ilości może grzać podobnie jak mniejsza ilość puchu gęsiego, a kosztuje mniej.

Czy kurtka puchowa grzeje mokra? Słabo. Mokry puch skleja się i traci objętość, więc izolacja spada. Syntetyk w tej samej sytuacji zachowuje część właściwości, dlatego jest bezpieczniejszym wyborem tam, gdzie mokro jest regułą, a nie wyjątkiem.

Jaka kurtka na pracę na wysokości zimą? Taka, która mieści kask, nie koliduje z uprzężą i lonżą, ma kieszenie dostępne w ruchu i jest dobrze widoczna. Sprawdź też, czy spełnia wymagania odzieży ochronnej dla twojego stanowiska. Warto zapytać o to przed zakupem, bo tu detale są ważniejsze niż marka.