
Co to jest i do czego służy pętla wspinaczkowa?
Pętla wspinaczkowa najczęściej wykonana jest z bardzo odpornego na przetarcie czy zerwanie poliamidu lub dyneemy.
Wykorzystywana jest na przykład do budowy stanowią, wpinania wspinacza w to stanowisko, przedłużania przelotów.
Najczęściej na drogę zabiera się kilka pętli o różnych średnicach lub kilka dłuższych, które można poskładać, zmniejszając ich wielkość.
Często też różne długości mają różne kolory, aby łatwiej odnaleźć właściwą długość pętli.
Co ważne, każda taka pętla powinna mieć wszytą metkę z oznaczeniem wytrzymałości i powinno to być minimum 18 kN.
Pętle marki Lhotse odznaczają się wytrzymałością na poziomie 22 kN.
Pętlę można wykonać samemu wiążąc końce taśmy. Trzeba jednak pamiętać, żeby kontrolować węzły bo te mogą się z czasem rozwiązywać. Z tego punktu widzenia pętle zszyte są jednak bezpieczniejsze.
Bardzo istotne są też przeglądy taśm. Pamiętaj, żeby je wycofać jeśli taśmy są przecięte, przetarte lub wypłowiałe. Nie powinno się też ich używać dłużej niż 5 lat od daty produkcji, którą znajdziecie na każdej pętli. Uwaga – czasookres użytkowania może przy intensywnym użytkowaniu bardzo się skrócić. Zdarza się, że pętle trzeba wymieniać nawet co pół roku.
Pętle jak wszystko mogą się zabrudzić. Można je wyprać używając płynów do tkanin delikatnych przy temperaturze ok 30 stopni Celsjusza. Użycie rozpuszczalników lub innych środków chemicznych może być dla taśm czy pętli niebezpieczne.
Jak zawsze bezpieczeństwo musi być na pierwszym miejscu, dlatego tak ważne jest regularne przeglądanie sprzętu, który użytkujemy.