Jak prawidłowo założyć i dopasować szelki do pracy na wysokości?
Jak prawidłowo założyć i dopasować szelki do pracy na wysokości?

Jak prawidłowo założyć i dopasować szelki do pracy na wysokości?

Szelki bezpieczeństwa są to uprzęże służące do powstrzymywania upadków. Wszystkie szelki bezpieczeństwa dostępne na rynku powinny być wykonane zgodnie z normą PN-EN361, która określa wymogi dotyczące konstrukcji oraz badania szelek. Normy zgodnie z którymi zostały szelki wykonane, data produkcji oraz numer partii znajduje się na każdym produkcie.

Szelki posiadają jeden lub dwa punkty służące do przypięcia systemu amortyzującego – jeden umieszczony na plecach oraz drugi z przodu (w okolicach mostka). Zgodnie z normą są one oznaczone literą A lub A/2 (gdzie dopiero połączenie dwóch połówek stanowi pełny punkt).

Szelki mogą być dodatkowo wyposażone w pas służący do pracy w podparciu (zgodny z PN-EN358, posiadający dwie klamry na wysokości bioder) oraz punkt do pracy technikami linowymi (zgodny z PN-EN813, umieszczony w okolicach pępka). Do tych punktów nie jest dozwolone dopinanie systemów mających na celu powstrzymanie upadku, służą one jedynie do pracy w pozycji ustalonej.

Szelki wykonane są z taśm najczęściej poliestrowych oraz klamer regulacyjnych. Aby spełniały swoje zadanie, ważny jest ich właściwy dobór oraz dopasowanie do użytkownika.

Najprostsze modele posiadają jedynie dwie klamry regulacyjne i jeden punkt zaczepowy na plecach.

W większości przypadków wybór taki nie jest właściwy. Szelki te nie są zbyt wygodne (ze względu na ograniczoną regulację) i pracownik, który będzie przebywał w nich cały dzień z pewnością doprowadzi do powstania zbyt dużych luzów taśm udowych.

Prawidłowo dopasowane taśmy w szelkach bezpieczeństwa można poznać po tym, że gdy włożymy rękę pod taśmę, nie jesteśmy w stanie w łatwy sposób jej przekręcić o 90 stopni.

Niewłaściwie wyregulowane szelki nie spełnią swojego zadania podczas powstrzymywania upadku.

Prawidłowe szelki przeznaczone do pracy w budownictwie posiadają:

- jeden uniwersalny rozmiar – prostota zakupów;

- cztery klamry regulacyjne – umożliwiają dokładne dopasowanie do użytkownika (górne klamry powinny posiadać konstrukcję zapobiegającą luzowaniu taśm);

- pas do pracy w podparciu – jedynie w przypadku, gdy jest on wykorzystywany;

- dwa punkty zaczepowe – czasami wygodniej jest pracować z systemem przypiętym z przodu.

 

Poznaj rockhunters

Nasz sklep wspinaczkowy powstał z myślą o ludziach, którzy pokochali wspinaczkę, tych którzy rozpoczynają swoją przygodę ze wspinaczką i tych bardziej zaawansowanych. Znajdziesz tu uprzęże wspinaczkowe, buty, kaski oraz cały szpej niezbędny do zabawy na ścianie i skałkach dla każdego wspinacza czy alpinisty. A dla szukających sprzętu wysokościowego mamy niezbędny szelki i linki oraz inne podstawowe wyposażenie.

Poznaj rockhunters  

kupuj wygodnie

W naszym sklepie każdy klient odnajdzie nie tylko szeroki asortyment produktów, ale również mnogość sposobów płatności i metod dostawy.

Oferujemy realizację płatności za pośrednictwem procesora płatności on-line PayU, opłaty uiszczanej przy odbiorze zamówienia (za pobraniem). Dostawę realizujemy za pośrednictwem Poczty Polskiej, kuriera DPD oraz InPost (w tym Paczkomatów). Oferujemy również sprzedaż ratalną poprzez system Raty PayU.

PayU Allegro InPost DPD
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl