Jak dopasować uprząż wspianaczkową
Jak dopasować uprząż wspianaczkową

Krótko o tym po co komu uprząż wspinaczkowa i jak ją dopasować.

Jak wiadomo uprząż sportowa jest częścią sprzętu, który łączy wspinacza z liną.

Na polskim rynku w kategorii uprzęży w tzw. przyzwoitej cenie króluje nasza rodzima marka Lhotse.

Wspinanie to cudowna, rozwijająca cały organizm zabawa, ale aby należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich środków ostrożności i tu właśnie zacząć należy od odpowiedniej uprzęży.

Jeśli masz wątpliwości czy dany model jest dla ciebie, można łatwo ją wypróbować wypożyczając taką uprząż na licznych już ściankach wspinaczkowych.

To na co warto zwrócić uwagę przy zakupie uprzęży do wspinania to wyściółka uprzęży. Coraz częściej jest to tzw. pianka mesh lub inne materiały o strukturze plastra miodu - zadanie jest jedno - zwiększenie oddychalności, a przez to komfortu użytkowania uprzęży. Wyściółka ta powinna być zarówno na pasie biodrowym, jak i na pasach udowych.

Do wspinaczki skalnej uprząż taka powinna posiadać tzw. kolucho, do którego przywiązuje się, najczęściej za pomocą węzła (podwójnej ósemki), linę wspinaczkową.

Warto też zwrócić uwagę na ilość szpejarek, czyli dodatkowych pętli, do których można przypiąć np. ekspresy wspinaczkowe, karabinki wspinaczkowe czy też pętle lub repy (linki) lub urządzenia asekurujące.

W trakcie użytkowania dbaj o to aby uprząż była utrzymywana w należytym stanie. Nie powinna ona być przetarta, przebarwień, zagnieceń. 

Pamiętaj, że to kwestia twojego bezpieczeństwa.

Jak dopasować uprząż do wspinaczki? 

Zwróć uwagę, aby pas biodrowy znajdował się zawsze w talii, ponad biodrami. Pętle udowe stabilizują naszą pozycję w uprzęży i powinny być dopasowane do obwodu nóg. Nie powinny natomiast być zapinane zbyt ciasno, aby zachować swobodę ruchów. Coraz częściej można kupić uprzęże z regulowanymi pętlami. Jest to szczególnie przydatne jeśli wspinamy się w różnych warunkach i musimy założyć uprząż na spodnie, a na nogach masz raki wspinaczkowe.

Podobnie ma się sprawa z pasem biodrowym uprzęży sportowej - powinien być dopasowany, nie może ugniatać.

Sprawdzić poprawność założenia pasa można poprzez pociągnięcie uprzęży w dół - nie powinna zsunąć się z bioder - grozi to wypadnięciem podczas ewentualnego lotu (odpadnięcia od ściany).

Obecnie wiele firm stosuje szybkie klamry, które pozwalają zarówno na szybkie dopasowanie uprzęży wspinaczkowej do użytkownika, ale także umożliwiają jej szybkie ściągnięcie, poprawienie i ponowne założenie.

Osoby, które już sporo się wspinają będą jeszcze zwracały uwagę na inne parametry uprzęży, na przykład jej wagę, materiał z jakiego są wykonane, jakie mają klamry i ile mają szpejarek, ale to już bardziej indywidualna sprawa. Co kto lubi i co kto potrzebuje.

Dla dzieci poniżej 10 roku życia stosuje się także uprzęże pełne. Zabezpieczają one przed obróceniem głową w dół. Uprzęże pełne z tego powodu mają wyżej rozmieszczony łącznik i tym samym środek ciężkości również znajduje się wyżej. Podobne rozwiązania stosuje się dla dorosłych, choć jest to żadkość.

Znacznie częściej tą formę wykorzystuje się przy szelkach do pracy na wysokości.

 

Poznaj rockhunters

Nasz sklep wspinaczkowy powstał z myślą o ludziach, którzy pokochali wspinaczkę, tych którzy rozpoczynają swoją przygodę ze wspinaczką i tych bardziej zaawansowanych. Znajdziesz tu uprzęże wspinaczkowe, buty, kaski oraz cały szpej niezbędny do zabawy na ścianie i skałkach dla każdego wspinacza czy alpinisty. A dla szukających sprzętu wysokościowego mamy niezbędny szelki i linki oraz inne podstawowe wyposażenie.

Poznaj rockhunters  

kupuj wygodnie

W naszym sklepie każdy klient odnajdzie nie tylko szeroki asortyment produktów, ale również mnogość sposobów płatności i metod dostawy.

Oferujemy realizację płatności za pośrednictwem procesora płatności on-line PayU, opłaty uiszczanej przy odbiorze zamówienia (za pobraniem). Dostawę realizujemy za pośrednictwem Poczty Polskiej, kuriera DPD oraz InPost (w tym Paczkomatów). Oferujemy również sprzedaż ratalną poprzez system Raty PayU.

PayU Allegro InPost DPD
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl