Najwyższy szczyt świata - Mount Everest
Najwyższy szczyt świata - Mount Everest

Mount Everest jest najwyższym wierzchołkiem łańcucha Himalajów, a zarazem najwyższym punktem na całej planecie Ziemi. Jej pierwsze zdobycie miało miejsce 29 maja 1953 roku i dokonali tego Edmund Hillary i Tenzing Norgay. Warto również wspomnieć, że pierwszym zimowym zdobywcą tej góry byli Polacy – Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki, którzy osiągnęli ten wyczyn 17 lutego 1980 roku.

Ze względu na swoją majestatyczną wysokość, Everest przyciąga corocznie wielu odważnych zdobywców. W znacznej części są to uczestnicy komercyjnych wypraw, którzy nie zawsze są należycie przygotowani do tego wyzwania. Jednym z tragicznych wydarzeń, które wstrząsnęły światem, była katastrofa z 1996 roku, w której zginęło 8 osób. 

Mount Everest jest złożony głównie z granitów, gnejsów, wapieni i łupków, tworząc imponujący masyw otoczony z trzech stron lodowcami, z których najdłuższymi są Khumbu i Rongbuk, mierzące około 17 kilometrów.

Lokalna społeczność uważa Everest za siedzibę bogów. Po raz pierwszy odkryta i pomierzona przez brytyjskich geodetów w połowie XIX wieku, górę zdobyto po raz pierwszy 29 maja 1953 roku.

Mount Everest jest znany na całym świecie głównie ze względu na swoją niezrównaną wysokość. Niemniej jednak przez wiele lat badacze próbowali dokładnie zmierzyć jej wysokość, która obecnie wynosi według różnych źródeł od 8848 do 8850 metrów nad poziomem morza. Co ciekawe, Everest nadal rośnie o około 10 centymetrów rocznie.

Góra Everest znajduje się w Himalajach, na granicy Nepalu i Chin. Jej nazwa została nadana na cześć sir George'a Everesta, który jako pierwszy umieścił ją na mapie.

29 maja 1953 roku Edmund Hillary i szerpa Tenzing Norgay zdobyli najwyższy szczyt świata, osiągając wysokość 8848 metrów nad poziomem morza. Byli to pierwsi ludzie, którzy stanęli na szczycie tej masywnej góry.

Polski himalaizm może również poszczycić się ważnym osiągnięciem w historii zdobywania Everestu, a mianowicie pierwszym zimowym wejściem, dokonanym przez Krzysztofa Wielickiego i Leszka Cichego w 1980 roku. Niestety, zachodnia grań Mount Everest była również miejscem jednej z największych tragedii w polskim himalaizmie, w wyniku której zginęli Andrzej Marciniak, Mirosław Gardzielewski, Andrzej Heinrich, Eugeniusz Chrobak, Mirosław Dąsal i Wacław Otręba w wyniku lawiny, a jedynym ocalałym był Andrzej Marciniak.

Poznaj rockhunters

Nasz sklep wspinaczkowy powstał z myślą o ludziach, którzy pokochali wspinaczkę, tych którzy rozpoczynają swoją przygodę ze wspinaczką i tych bardziej zaawansowanych. Znajdziesz tu uprzęże wspinaczkowe, buty, kaski oraz cały szpej niezbędny do zabawy na ścianie i skałkach dla każdego wspinacza czy alpinisty. A dla szukających sprzętu wysokościowego mamy niezbędny szelki i linki oraz inne podstawowe wyposażenie.

Poznaj rockhunters  

kupuj wygodnie

W naszym sklepie każdy klient odnajdzie nie tylko szeroki asortyment produktów, ale również mnogość sposobów płatności i metod dostawy.

Oferujemy realizację płatności za pośrednictwem procesora płatności on-line PayU, opłaty uiszczanej przy odbiorze zamówienia (za pobraniem). Dostawę realizujemy za pośrednictwem Poczty Polskiej, kuriera DPD oraz InPost (w tym Paczkomatów). Oferujemy również sprzedaż ratalną poprzez system Raty PayU.

PayU Allegro InPost DPD
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl