5 typów przyrządów asekuracyjych
5 typów przyrządów asekuracyjych

Przyrządy asekuracyjne

Zasada działania przyrządów asekuracyjnych sprowadza się do tarcia między urządzeniem asekuracyjnym, a liną. Pozwala to na utrzymanie  wspinacza, wychwycenie jego lotu – odpadnięcia od ściany, a także na jego upuszczenie lub zjazd wspinacza.

Mamy 5 głównych typów przyrządów asekuracyjnych: kubki asekuracyjne, płytki, ósemki, kubki lub płytki samoblokujące oraz przyrządy samoblokujące.

Na rynku dostępne są różne typy przyrządów asekurujących – przeznaczone mogą być do różnej grubości liny. Jedne współpracują lepiej z cienkimi linami, inne z grubymi.

Kubkiem który łączy pozwala korzystać z dobrodziejstw różnych  lin jest np. produkt włoskiej firmy Climbing Technology Doble V-row, który dzięki swojej konstrukcji pozwala lepiej kontrolować pracę liny – możesz wybrać 2 poziomy tarcia. Przeznaczony jest do pracy z liną o średnicy od 8,6 mm do 10,5 mm oraz do pracy z linami połówkowymi w zakresie 7,3 mm do 9 mm. Dostępny  jest on również w zestawie z karabinkiem CT Snappy HMS.

Bardziej zaawansowany systemem asekurującym jest Click Up+ który w sposób półautomatyczny blokuje się w przypadku odpadnięcia partnera od ściany.

Najbardziej profesjonalnym przyrządem jest Alpine Up który zapewnia możliwość pracy w dwóch trybach:

- tryb Click Up – Przyrząd blokuje się automatycznie po odpadnięciu osoby wspinającej się. Niewłaściwe wpięcie liny umożliwia bezpieczne opuszczenie osoby wspinającej się do stanowiska

- tryb dynamiczny – przyrząd działa na zasadzie kubka asekuracyjnego oferując możliwość dynamicznego wychwytywania potencjalnego lotu prowadzącego.

W przypadku płytek i kubków należy pamiętać, że w przypadku odpadnięcia wspinacza część liny prześlizguje się przez przyrząd asekuracyjny co daje możliwość bardziej dynamicznego wyłapania lotu. Z jednej strony mamy dzięki temu zmniejszone działanie sił na punkty asekuracyjne spadającego i wyłapującego spadanie. Z drugiej jednak musimy pamiętać, że tym samym lot wspinacza jest wydłużony.

Ósemki cieszą się coraz mniejszym uznaniem wśród wspinaczy – są cięższe, skręcają linę i nie działają tak dobrze jak płytki i kubki. Trzeba jednak przyznać, że zjazd na ósemce jest bardzo płynny.

Poznaj rockhunters

Nasz sklep wspinaczkowy powstał z myślą o ludziach, którzy pokochali wspinaczkę, tych którzy rozpoczynają swoją przygodę ze wspinaczką i tych bardziej zaawansowanych. Znajdziesz tu uprzęże wspinaczkowe, buty, kaski oraz cały szpej niezbędny do zabawy na ścianie i skałkach dla każdego wspinacza czy alpinisty. A dla szukających sprzętu wysokościowego mamy niezbędny szelki i linki oraz inne podstawowe wyposażenie.

Poznaj rockhunters  

kupuj wygodnie

W naszym sklepie każdy klient odnajdzie nie tylko szeroki asortyment produktów, ale również mnogość sposobów płatności i metod dostawy.

Oferujemy realizację płatności za pośrednictwem procesora płatności on-line PayU, opłaty uiszczanej przy odbiorze zamówienia (za pobraniem). Dostawę realizujemy za pośrednictwem Poczty Polskiej, kuriera DPD oraz InPost (w tym Paczkomatów). Oferujemy również sprzedaż ratalną poprzez system Raty PayU.

PayU Allegro InPost DPD
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl